Kategórie
Nezaradené

Význam mena Ildiko, Hildika, Kriemhild, Kriemhilda

Ildiko, Hildika, alebo aj Kriemhild(a) je postava v starogermanských legendách, sestra burgundských kráľov Gunthera, Gernota a Giselhera. V staronórskych legendách ju poznáme, ako Gudrun. V legendách, výkladoch, veršoch, spevoch o Niebelungoch, je to ústredná postava, ktorá sa zamilovala do Siegfrieda, lebo tento verejne vysmial Brunhildu, ale na rozkaz Gunthera, Siegfried bol zavraždený. V druhej časti legiend, Kriemhilda sa mení v ukrutnú osobu, „zrádnika“. Vydáva sa za Etzela (Atilu) a kuje, ako zmárni svojich bratov. Pozýva ich do svojho (Etzelovho – Atilovho) sídla a tu ich povraždia, ale aj sama hynie od ruky Hildebranda, majstra zbraní Dietricha von Bern.
Všetky tieto udalosti majú aj určité historické úzadie. V roku 437. Huni (Atila) úplne rozprášili vojská burgundského kráľa Gundahara a v roku 453. Atila umiera na spaní, vedľa svojej novej mladej manželky, údajne Germanky, zvanej Hildiko, Hildika > Ildiko. Legendy hovoria, že ho zavraždila táto najnovšia manželka, keď mu striebornou ihlou prepichla srdce. Historická pravda je však iná. Umrel „prírodnou“ smrťou. Asi z vášne. Asi dostal srdcovú porážku. V nórskych legendách z Hildiky sa stáva Gudrun a práve tu sa spomína, že ona zavraždila Atilu, Etzela, lebo tento povraždil jej bratov.
Každá legenda má aj svoje vlastné „romantické“ prifarbenie, nuž ľahko ich je „prifarbiť“ aj  vlastnou farbičkou, lenže historické faktá sú trvalé a tieto udalosti sú Rimanmi pomerne dobre zachytené, zapísané.

Pridaj komentár