Kategórie
Nezaradené

Význam mena Agapa, Agape

Agapa, Agape je ženské meno gréckeho pôvodu, kde ágápe, ????? = láska, dobrosrdečnosť. Agapa, Chiona a Irena boli tri sestry, martýrky, ktoré umreli násilnou smrťou v roku 304. Ich deň je 3. apríla.
Dokumenty hovoria, že si ich predvolal správca Macedónska, Dulcitius, lebo sa mu dopočulo, že tieto sestry odmietli jesť z mäsa obetovaného na božom oltáre. Vtedy bolo bežným zvykom ujedať si z obete. Na otázku, prečo nejedli, odpovedali, že „tak im prikazuje učenie ich Pána, Ježiša Krista“. Za takúto nehoráznosť, až bezbožnosť, najväčšiu urážku vôči bohom, čakal ich aj primeraný trest, upálenie na hranici.
Medzičasom sa Dulcitius dozvedel, že Irena má aj nejaké kresťanské knihy a vyzvedal sa, kde sú tie knihy a dozvedel sa, že knihy sú skryté niekde v horách, ale neprezradila, kto ich tam skryl a kto o nich vie.
Správcu Macedónska toto už vyštvalo a rozkázal, aby Irenu vyzliekli, do naha a odviedli ju do najbližšieho bordelu, avšak, ani v bordeli sa jej nikto nedotkol. (Možno bola škaredá.) Ešte raz sa jej dala možnosť „očistenia či použitia mäsa z oltárnej obete a keď to zase odmietla, bola upálená. Spolu s ňou boli upálené aj „sväté“ knihy, ako aj všetci kolaboranti. Uchránila sa len jedna žena, lebo bola tehotná, avšak o jej ďalšom osude nevieme nič.

Pridaj komentár