Význam mena Atalanta

Atalanta je ženské meno Antickí vedci sa nikdy nemohli dohodnúť, nikdy nemohli určiť, kto je vlastne otcom Atalanty. Spomína sa tu Schoneus, kráľ Scyrusa, ale spomína sa aj Jasus, alebo Jasius, Menalion…. nuž asi tu ide o viacej, ako jednu osobu s menom Atalanta.
Konkrétna Atalanta sa narodila v Arkádii a osudom jej bol určený perpetuálny celibat. Bola to vychýrená krasavica a vždy sa jej niekto zaliečal. Aby sa zbavila „pytačov každého z nich vyzvala na preteky v behu. Vedela rýchlo bežať. Každý „pytač“ skorej behu musel zložiť svoju zbraň a pancier, čiže bol bez zbrane a obrnenia, kým ona si ponechala jeden šíp. Ak ten „pytač“ bol v behu rýchlejší, predbehol ju, hodila po ňom šípom a zabila ho.
Zapáčila sa aj určitému Hippomenesovi. Vyzval ju na preteky, lenže tomuto junákovi pomohla samá Afrodita (Venuša). Poradila mu, aby si na dráhu vzal „zlaté jablká“ (asi pomaranče), ktoré boli vraj priamo z Hesperíd (iní hovoria, že z Cyprusu). Ako sa beh začal, junák jedno, po jednom „zlatom jablku“ hádzal na dráhu a Atalanta nemohla odolať ich nádhere. Zbierala si ich, takže Hippomenes dobehol na cieľ prvý a musela mu dať ruku.
je: átálantos, ????????? = rovnaké, ekvivalentné, isté…

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené a označkovaný ako . Zálohujte si trvalý odkaz.